Masz pytania? Skontaktuj się z nami: +48 731 024 123 lub napisz do nas wiadomość: biuro@regenclinic.pl
Odwiedź nasze profile społecznościowe:

WLEWY Z DMSO

Na podstawie informacji ze strony Towarzystwa Lekarzy Medycyny Zintegrowanej

DMSO (dimetylosulfotlenek)

          Jest naturalnym i wszechstronnym środkiem terapeutycznym, który nie powoduje skutków ubocznych, często jest stosowany w medycynie naturalnej. Jest to płyn transparentny i bezwonny, który pozyskiwany jest dziś jako produkt naturalny z drewna. Może on wchłaniać się przez skórę, być spożywany jako rozcieńczona mieszanka do picia, lub podawany w formie infuzji czy zastrzyków. 

          DMSO ma dwie twarze: w przemyśle jako środek rozpuszczający o bardzo szczególnych właściwościach, używany do prób analitycznych np. w spektroskopii magnetycznego rezonansu magnetycznego, czy mający zastosowanie w różnych reakcjach chemicznych np. utlenianie Swerna. Druga jego twarz o dużo większym znaczeniu, to leczenie różnego typu dolegliwości u ludzi i zwierząt. Ta strona ma swój początek od lat 60 XX wieku, od tego czasu odkrywamy jego cudowne właściwości lecznicze, jako naturalnego leku o zadziwiających właściwościach: fizycznych, chemicznych i farmakologicznych. To dlaczego jest tak mało popularny i stosunkowo rzadko stosowany? Odpowiedź jest prosta. 

          Nie można go opatentować, a cena jego jest bardzo niska. Korporacje na tym nie zarobią.Do skutków terapeutycznych należą: szybkie własne i wzmocnione dla innych substancji przenikanie biologicznych membran (łącznie z barierą krew-mózg), a przez to wprowadzania przez nie do naszego organizmu różnych substancji czy leków, wyłapywanie wolnych rodników; hamowanie wytwarzania się esteraz cholinowych i uwalnianie histaminy indukowanej przez DSMO przez komórki tuczne. Z tych podstawowych właściwości już możemy wyciągnąć wnioski o jego olbrzymim zastosowaniu (przy praktycznie zerowej toksyczności). 

          Związek ten ma ponadprzeciętne właściwości regeneracyjne i modulujące. Skutkuje to takimi bardzo szybkimi efektami klinicznymi jak: zmniejszenie i łagodzenie bólu, hamowanie zapalenia, odwadnianie – szczególnie widoczne przy zmniejszaniu obrzęków, rozszerzenie naczyń, wspaniałe i szybkie leczenie ran i odprężanie mięśni, praktycznie DSMO nie daje się niczym zastąpić. Pierwsze przedstawienie graficzne jego wzoru to lata 1865/66 przez rosyjskiego chemika Alexandra Michajłowicza Zajcewa. Zastosowanie DMSO znajduje zastosowanie do leczenia chorób wywołujących silne bóle, oraz do wielu dolegliwości dnia codziennego np.:
• Jako środek pierwszej pomocy w przypadku oparzeń
• Przeciwzapalnie = hamująco na stany zapalne (zmniejsza: opuchliznę, zaczerwienienie, ból, ograniczenie funkcji)
• Przeciwbólowo (redukuje nerwowe przewodnictwo w nerwach przewodzących bodźce bólowe)
• Bakteriostatyczne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne
• Modulująco i wzmacniająco na inne lekarstwa
• Modulująco na układ immunologiczny poprzez pobudzanie tworzenia się odporności organizmu
• Wazodilatacyjnie, rozszerzając naczynia krwionośne (zawał mięśnia sercowego, udar mózgu)
• DMSO jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem, bardzo łatwo przechodzi przez barierę krew-mózg. W ciągu paru minut od podania zwiększa przepływ mózgowy, wzmacnia siłę mięśnia sercowego
• Antyoksydacyjne = wyłapuje wolne rodniki
• Przeciwzakrzepowo, hamująco na gromadzenie się trombocytów
• Wspomaga leczenie ran
• Wygładza blizny, zmniejsza ryzyko ich powstania po zabiegach operacyjnych
• Przeciwmiażdżycowo
• Poprawia nasycenie tlenem tkanki
• Działa na efekt niedokrwienia tkanek jako ochrona przed niedoborem tlenu w organizmie
• Jest jednocześnie znakomitym środkiem zapobiegającym oparzeniom (słoneczne, radioterapia) i służy, jako profilaktyka przez nim.
• Zapalenie spojówki w postaci kropli do oczu
• Pomaga w leczeniu zaćmy, jaskry, zwyrodnieniu plamki żółtej i problemach z siatkówką.
• Usuwa grzybicę paznokci.
• Leczy uszkodzenia skóry i tkanek spowodowanych chemioterapią.
• Wspomaga walkę z łuszczycą, trądzikiem i bliznami po trądzikowymi.
• Rozpuszcza nowe skrzepy i zapobiega zmianom poudarowym.
• Stosowany dożylnie obniża bardzo wysokie ciśnienie krwi w mózgu (działanie przeciwobrzękowe, dużo skuteczniejsze od klasycznie stosowanych leków)
• Działa silnie moczopędne.
• Udowodniono jego wysoką skuteczność w leczeniu infekcji pęcherza moczowego (śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego) i przewlekłej choroby zapalnej pęcherza moczowego.
• Hamuje rozwój Helicobacter pylori.
• Pomaga zwalczać kamienie żółciowe i wrzody trawienne.
• Istnieją doniesienia na temat tego, że DMSO działa przeciwnowotworowo, przede wszystkim chroniąc zdrowe komórki przed rakiem i skutkami promieniowania oraz chemioterapii, a także przyczynia się do naturalnej śmierci komórek nowotworowych.
• Okazuje się, że jest niezwykle pomocny w leczeniu zdiagnozowanych nowotworów piersi, płuc, prostaty oraz chłoniaka i białaczki. 
• DMSO jest skuteczny w ataku serca i dusznicy bolesnej (angina pectoris); szybkie użycie go w ataku serca zapobiega uszkodzeniu mięśnia sercowego, ale raczej wysokie dawki powinny być używane. Dr Morton Walker zasugerował 2 gramy na kilogram masy ciała w leczeniu zawałów serca.
• Podawany dożylnie - jako pierwsza pomoc w udarach mózgu (zwiększa przepływ mózgowy i działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo), wszelkiego rodzaju poparzenia i ich profilaktyka (oparzenia słoneczne, radiologia i naświetlanie nowotworów), wszelkie stany chorobowe przebiegające ze stanem zapalnym (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniewskiego-Crohna, reumatoidalne zapalenie stawów, nowotwory – szczególnie mózgu).
Działa wspaniale na choroby , które dają silne odczyny zapalne lub powodują duże urazy: rany u sportowców w obszarze mięśni, stawów i ścięgien, zapalenie stawów, kaletki maziowej, mięśni szkieletowych, nerwobóle i bóle innego typu np. półpasiec, łagodzi opuchliznę poprzez działanie odwadniające. 

Bezpieczeństwo
           DMSO jest opisywane w licznych artykułach naukowych na całym świecie, jako środek bardzo bezpieczny i jednocześnie o bardzo szerokiej gamie zastosowań. DMSO praktycznie nie posiada skutków ubocznych. Można go łączyć z innymi lekami, których działanie wzmacnia. Jedynie trzeba uważać przy rozcieńczaniu roztworu stężonego na otwarty ogień, ponieważ jest związkiem palnym. Uchodzi za bezpieczny i dobrze tolerowany lek. Jest bezpieczniejszy niż ibuprofen, kwas acetosalicylowy, kofeina. Jest siedem razy bezpieczniejszy niż aspiryna. Dr Walker w 1993 r. w swojej książce napisał tak: od 1964 roku, zażywany i stosowany przez dziesiątki tysięcy Amerykanów i do dnia dzisiejszego nie doniesiono o żadnej jego toksyczności, ani w informacji pochodzących od użytkowników, ani wśród danych medycznych, w literaturze naukowej, podczas sympozjów naukowych, czy gdziekolwiek indziej. Przeprowadzone badania na zwierzętach i ludziach wykazały, że w ogóle trudno jest znaleźć granicę toksyczności, ponieważ najczęściej zupełnie nie ma możliwości doprowadzenia organizmu do jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Inne badania dodatkowo wykazały, że DSMO nie działa rakotwórczo, teratogennie ani alergizująco. Ciekawe badania wykonał Brobyna, który w latach 1967 – 1968 przeprowadził w Kalifornii badania na ponad 100 zdrowych więźniach w wieku od 21 do 55 lat. Otrzymywali oni około 3 do 30 krotności dzisiejszej zwykłej dawki dziennej, przez 14 do 90 dni. DMSO stosował poprzez skórę. Stwierdził, że w przeprowadzonych testach (parametry podstawowe krwi, badanie neurologiczne, diagnoza oczu) nie można było ustalić jakichkolwiek toksycznych efektów podawania preparatu. W innej grupie, podawał przez okres 3 miesięcy 40 osobom ponad 8 kg czystego DMSO, bez jakichkolwiek objawów toksycznych.

Działanie uboczne:
          Jedyne działanie uboczne to wywołanie nieprzyjemnego zapachu z ust lub ciała pacjenta, określanego jako zapach czosnkowo-ostrygowy, zanikający po 72 godzinach od chwili aplikacji preparatu (dlatego nie możemy wykonać badań tzw. podwójnej ślepej próby). Innym działaniem ubocznym może być przejściowe podrażnienie skóry, w przypadku zastosowania zewnętrznego (dlatego należy zawsze wykonać test tolerancji). Podrażnienie to nie jest groźnie i szybko się cofa. Jednak te drobne niedogodności stoją w ogromnej opozycji w stosunku do ogromnych dobrodziejstw i możliwości leczenia tak wielu jednostek chorobowych. Pewną niedogodnością może być wzmacnianie działania alkoholu, poprzez blokowanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej w wątrobie. prof. dr hab. med. Andrzej Frydrychowski

Literatura:
1. Dimethyl sulfoxide (DMSO) as intravesical therapy for interstitial cystitis/bladder pain syndrome: Rawls WF, Cox L, Rovner ES.Neurourol Urodyn. 2017 Sep;36(7):1677-1684. doi: 10.1002/nau.23204. Epub 2017 Feb 
2. Effects of DMSO on a rabbit ear hypertrophic scar model: A controlled randomized experimental study.Sari E, Bakar B, Dincel GC, Budak Yildiran FA.J Plast Reconstr Aesthet Surg. 2017 Apr;70(4):509-517. doi: 10.1016/j.bjps.2017.01.006. 
3. In Vitro and In Vivo Evaluation of DMSO and Azone as Penetration Enhancers for Cutaneous Application of Celecoxib.Senna TD, Mata Dos Santos HA, Kibwila DM, Leitao AC, Santos Pyrrho AD, de Padula M, Rosas EC, Padua TA, Lara MG, Riemma Pierre MB.Curr Drug Deliv. 2017;14(7):992-1004. doi: 10.2174/1567201814666170125120331.
4. Dimethyl Sulfoxide Attenuates Acute Lung Injury Induced by Hemorrhagic Shock/Resuscitation in Rats.Tsung YC, Chung CY, Wan HC, Chang YY, Shih PC, Hsu HS, Kao MC, Huang CJ.Inflammation. 2017 Apr;40(2):555-565. doi: 10.1007/s10753-016-0502-4.
5. Palliative treatment for advanced biliary adenocarcinomas with combination dimethyl sulfoxide-sodium bicarbonate infusion and S-adenosyl-L-methionine.Hoang BX, Tran HQ, Vu UV, Pham QT, Shaw DG.J Pain Palliat Care Pharmacother. 2014 Sep;28(3):206-11. doi: 10.3109/15360288.2014.938882. Epub 2014 Aug 7.
6. Assessing the toxic effects of DMSO on cord blood to determine exposure time limits and the optimum concentration for cryopreservation.Fry LJ, Querol S, Gomez SG, McArdle S, Rees R, Madrigal JA.Vox Sang. 2015 Aug;109(2):181-90. doi: 10.1111/vox.12267. Epub 2015 Apr 20.
7. Medical use of dimethyl sulfoxide (DMSO).Swanson BN.Rev Clin Basic Pharm. 1985 Jan-Jun;5(1-2):1-33. Review.
8. DMSO: potential usefulness in physical therapy.Jacob SW.Phys Ther. 1969 May;49(5):470-5. Review. No abstract available.
9. Double-blind, multicenter controlled trial comparing topical dimethyl sulfoxide and normal saline for treatment of hand ulcers in patients with systemic sclerosis.Williams HJ, Furst DE, Dahl SL, Steen VD, Marks C, Alpert EJ, Henderson AM, Samuelson CO Jr, Dreyfus JN, Weinstein A, et al.Arthritis Rheum. 1985 Mar;28(3):308-14.
10. Dimethyl sulfoxide (DMSO). Toxicology, pharmacology, and clinical experience.Jacob SW, Wood DC.Am J Surg. 1967 Sep;114(3):414-26. Review. No abstract available.
11. Dimethyl sulfoxide (DMSO) ointment in the treatment of rheumatoid arthritis. A double blind study.Vuopala U, Isomäki H, Kaipainen WJ.Acta Rheumatol Scand. 1969;15(2):139-44. No abstract available.
12. [Local DMSO treatment of macular and papular amyloidosis].Ozkaya-Bayazit E, Baykal C, Kavak A.Hautarzt. 1997 Jan;48(1):31-7. German.
13. THE USE OF DIMETHYLSULFOXIDE (DMSO) FOR THE TREATMENT OF INTRACTABLE PAIN IN SURGICAL PATIENTS.ROSENBAUM WM, ROSENBAUM EE, JACOB SW.Surgery. 1965 Jul;58:258-66. 
14. Evaluation of the neurotoxicity of DMSO infused into the carotid artery of rat.Bakar B, Kose EA, Sonal S, Alhan A, Kilinc K, Keskil IS.Injury. 2012 Mar;43(3):315-22. doi: 10.1016/j.injury.2011.08.021. Epub 2011 Sep 9.
15. Dimethyl sulfoxide: an effective penetration enhancer for topical administration of NSAIDs.Marren K.Phys Sportsmed. 2011 Sep;39(3):75-82. doi: 10.3810/psm.2011.09.1923. Review.
16. Dimethyl sulfoxide and sodium bicarbonate in the treatment of refractory cancer pain. Hoang BX, Tran DM, Tran HQ, Nguyen PT, Pham TD, Dang HV, Ha TV, Tran HD, Hoang C, Luong KN, Shaw DG.J Pain Palliat Care Pharmacother. 2011;25(1):19-24. doi: 10.3109/15360288.2010.536306. Brown JH.Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):496-505. No abstract available.
17. Renal amyloidosis and treatment with dimethylsulphoxide (DMSO).Giacchino F, Stratta P, Aprato A, Belardi P, Mazzucco G, Cirone U, De Filippi PG, Segoloni G, Vercellone A, Piccoli G.Minerva Nefrol. 1980 Oct-Dec;27(4):559-66. No abstract available.
18. Clinical experiences with the topical application of DMSO in orthopedic diseases: evaluation of 4180 cases.John H, Laudahn G.Ann N Y Acad Sci. 1967 Mar 15;141(1):506-16. No abstract available.
19. The use of DMSO in tennis elbow and rotator cuff tendonitis: a double-blind study.Percy EC, Carson JD.Med Sci Sports Exerc. 1981;13(4):215-9.
20. The toxicity of dimethyl sulphoxide (DMSO) for the dog, pig, rat and rabbit.Noel PR, Barnett KC, Davies RE, Jolly DW, Leahy JS, Mawdesley-Thomas LE, Shillam KW, Squires PF, Street AE, Tucker WC, Worden AN.Toxicology. 1975;3(2):143-69.
21. Cyclophosphamide and dimethylsulfoxide in the treatment of squamous carcinoma of the lung. Therapeutic efficacy, toxicity, and pharmacokinetics.Fuks JZ, Egorin MJ, Aisner J, Ostrow SS, Klein ME, Bachur NR, Colvin M, Wiernik PH.Cancer Chemother Pharmacol. 1981;6(2):117-20.
22. [Efficacy of a topical treatment protocol with dimethyl sulfoxide 50% in type 1 complex regional pain syndrome].Gaspar M, Bovaira M, Carrera-Hueso FJ, Querol M, Jiménez A, Moreno L.Farm Hosp. 2012 Sep-Oct;36(5):385-91. doi: 10.1016/j.farma.2011.10.009. Epub 2012 Jan 21. Spanish.
23. Cytotoxicity of dimethyl sulfoxide and antineoplastic combinations against human tumors.Pommier RF, Woltering EA, Milo G, Fletcher WS.Am J Surg. 1988 May;155(5):672-6.
24. Toxicity of dimethyl sulfoxide, alone and in combination.Rubin LF.Ann N Y Acad Sci. 1975 Jan 27;243:98-103. Review. No abstract available.
25. Dimethyl sulfoxide (DMSO)--current concepts in toxicology, pharmacology, and clinical usefulness in surgery.Jacob SW.Am Surg. 1969 Aug;35(8):564-73. No abstract available.

 

 

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Masz pytania? Nie wahaj się, skontaktuj się z nami już teraz!

+48 731 024 123